Art Office Hoby
Proje 1 Proje 2

TUVAL ÜZERİNE “PENÇ” VE “RUMİ” DESENLERİNDEN MODERN BİR ÇALIŞMA
Kullanılan malzemeler:
Artdeco Akrilik Ahşap Boyası(Mat); 619 Beyaz, 605 Bayrak Kırmızı, 615 Kahverengi, 618 Siyah. Artdeco Su Bazlı Parlak Vernik; 973, Fanart Çerçeveli Tuval; 50x60, Fanart 310 serisi fırça, Fanart 110 serisi fırça, Maskeleme bandı.
Resim 1    
Tuval zeminini Artdeco beyaz mat ahşap boyası ile boyadık. Kuruduktan sonra tuvali maskeleme bandı ile dörde böldük.Elde edilen bölümlerden ikisini açık renk gül kurusuna, biri koyu renk gül kurusuna boyadık.Gülkurusunu, kırmızı-kahverengi-beyaz karıştırarak elde ettik. Bu karışıma biraz siyah ilave ederek de koyu gül kurusu elde ettik.  
Resim 2   Resim 3
Boyama işlemi bittikten sonra Türk el sanatlarında önemli yer tutan Rumi desenlerindeki helezonlar stilize ettik ve penç motifini modernize ederek yapraklar çizdik . Koyu renk zemin üzerindeki desenler açık gül kurusuna, açık renk zemin üzerindeki desenleri koyu renk gül kurusuna, yani desenleri negatif-pozitif şeklinde boyadık.
Resim 4   Resim 5
Maskeleme bandı yardımı ile uzunlamasına geniş aralıklar bıraktık. Bu aralıkları koyu gül kurusu ile boyadık. Boyadığımız kısımların üzerine ince uçlu fırça yardımıyla yukarıdan ve aşağıdan çizgiler çektik. Kuruduktan sonra Artdeco vernik ile vernikledik ve çalışmamızı tamamladık.